Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Mieście Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

BRANIEWO - HISTORIA

Braniewo to jedno z najstarszych miast w Polsce. Pierwszymi osadnikami na tym terenie, już w czasach przedchrześcijańskich, były plemiona Prusów. W XIII wieku zimie pruskie zostały podbite przez Krzyżaków.

Na bazie krzyżackiej drewnianej warowni z 1240 r. powstało miasto, a jego najdawniejsza nazwa brzmiała Brusbergue. Braniewo dwukrotnie otrzymało prawa miejskie: w 1254 i 1284 roku. Była to pierwsza stolica Warmii i pierwsza siedziba biskupów warmińskich.

W średniowieczu miasto - członek Hanzy czyli związku miast portowych - rozwijało się jako port morski, ośrodek handlu i rzemiosła. W 1564 r. biskup warmiński kardynał Stanisław Hozjusz sprowadził do Braniewa jezuitów oraz założył tutaj Kolegium Jezuickie (Colegium Hosianum - 1565, znane z wysokiego poziomu nauczania i cennej biblioteki) i Seminarium Papieskie (1578), czym zapoczątkował rozkwit miasta jako centrum naukowego i kulturalnego Warmii.

W latach 1589-1773 działała w Braniewie Oficyna Drukarska. Do rozbiorów Braniewo znajdowało się na autonomicznym obszarze podległym władzy biskupów warmińskich. W 1772 r. dostało się pod zabór Pruski. W XIX wieku Warmińskie Towarzystwo Historyczne przyczyniło się do ponownego rozkwitu ośrodków badań naukowych i edytorstwa w mieście. Zgromadzone przez Towarzystwo książki, przedmioty muzealne, eksponaty archeologiczne i botaniczne uległy, niestety, rozproszeniu podczas II wojny światowej.

Podczas II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 85%, w tym centrum historyczne i wszystkie zakłady przemysłowe.

Mimo wojennych zniszczeń, w Braniewie zachowały się cenne i godne uwagi zabytki, m.in.: gotycki Kościół p.w. św. Katarzyny, późnoklasyczystyczny Kościół p.w. św. Antoniego, gotycki Kościół p.w. św. Trójcy, barokowy Kościół p.w. św. Krzyża, wieża - fragment zamku biskupiego z XIII w., nawiązujący do form gotyckich Urząd Miasta, dworzec kolejowy (wybudowany w roku 1852 w związku z otwarciem linii kolejowej łączącej Braniewo z Malborkiem i Królewcem).

BRANIEWO - DWORZEC PKP

 

BRANIEWO KOŚC. ŚW. KATARZYNY