Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Mieście Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

BRANIEWO - O MIEŚCIE I GMINIE

Gmina Braniewo obejmuje obszar w północno-wschodniej części Polski, na Wybrzeżu Staropruskim graniczącym z Równiną Warmińską, pomiędzy ujściami rzek Pasłęka i Bauda, które wpadają do Zalewu Wiślanego.

Miasto Braniewo położone jest nad rzeką Pasłęką, w niewielkiej odległości (6 km) od granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja) i w pobliżu Zalewu Wiślanego (10 km). Na południe od Braniewa występują żyzne gleby bielicowe i brunatne. W okolicach Braniewa na wysokim poziomie stoją rolnictwo, rybołówstwo i przetwórstwo rolno-spożywcze. Sprzyja temu również duża troska o ochronę środowiska i gospodarkę wodną w tym rejonie. Braniewo otoczone jest terenami o wysokich walorach krajobrazowych, ekologicznych i turystyczno-rekreacyjnych. Najważniejsze to: Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Pasłęki z rezerwatem "Ostoja Bobrów", Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Baudy, Park Krajobrazowy "Wysoczyzna Elbląska", Obszar Chronionego Krajobrazu Wybrzeża Staropruskiego, Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Banówki i Jezioro Pierzchalskie.

Centrum Braniewa

Przez Braniewo przebiegają międzynarodowe szlaki komunikacyjne stanowiące najkrótsze połączenie Europy Zachodniej i Północno-Wschodniej. Są to m.in. atrakcyjne szlaki turystyczne: Kopernikowski (pieszy), Dalekobieżny E9 (pieszy), Trasa Hanzeatycka (rowerowa). Blisko jest stąd do większych ośrodków przemysłowo-turystycznych, takich jak: Trójmiasto (105 km), Olsztyn (90 km), Elbląg (40 km), Kaliningrad (60 km). W pobliżu Braniewa (5 km) trwa odbudowa drogi szybkiego ruchu, tzw. Berlinki, łączącej Elbląg i Kaliningrad.

Czyste środowisko, położenie nad malowniczą rzeką Pasłęką, w sąsiedztwie obszarów chronionego krajobrazu, Zalewu Wiślanego i wschodniej granicy (pobliskie międzynarodowe przejście graniczne Gronowo-Mamonowo), dobra komunikacja lądowa i wodna powodują w ostatnich latach uaktywnienie i rozwój sektora obsługi ruchu turystycznego na tym terenie.