Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Gminie Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

ELBLĄG, GMINA - WALORY TURYSTYCZNE

Makieta Truso

Gmina Elbląg to teren bogaty w unikalne miejsca i obiekty. W Welkicach i w Janowie znajdują się pozostałości po średniowiecznych grodach pruskich. W pobliżu Janowa odkryto słynną wczesnośredniowieczną osadę Truso. W tym miejscu ma powstać skansen - rekonstrukcja osady. W tej swoistej "Atlantydzie Północy" zostaną odtworzone warunki życia z IX wieku i udostępnione turystom.

Kościół -Przezmark

W Tropach Elbląskich można spotkać unikatowy zabytkowy zespół domów i zagród holenderskich. We Władysławowie znajduje się cmentarz mennonicki. W Przezmarku natomiast wart podziwu jest kościół parafialny (XIV w.). W Weklicach zachowało się cmentarzysko ludności kultury wielbarskiej. W Janowie warto odwiedzić zespół pałacowo-parkowy z 1886 r. wybudowany na miejscu dawnego dworu z 1383 r.

Nowa Holandia Prom - Kępki

Na terenie gminy Elbląg znajdują się także ciekawe, a często unikatowe miejsca przyrodnicze i hydrotechniczne. Najważniejsze z nich to: Jezioro Drużno - ornitologiczny rezerwat przyrody - utworzony w celu zachowania miejsc lęgowych dla ptactwa wodnego i błotnego oraz ze względu na piękno krajobrazu; Kanał Elbląski - zabytek sztuki hydrograficznej. Na pochylniach kanału organizowane są co roku w czerwcu zawody w pływaniu na dętce "CANAL TROPHY"; Wyspa Nowakowska - otoczona wodami Zalewu Wiślanego, Nogatu, Cieplicówki i Kanału Jagiellońskiego; Kanał Jagielloński - wybudowany w 1483 r.- jest najstarszą budowlą inżynierską tego typu w kraju; Rezerwat Zatoka Elbląska - zamieszkiwany przez 222 gatunki ptaków; Złota Wyspa - dogodny punkt obserwacyjny ekosystemu Rezerwatu Zatoki Elbląskiej; Rezerwat Ujście Nogatu - rezerwat ornitologiczny który został utworzony w celu ochrony bytujących tutaj ptaków i ich siedlisk; Raczki Elbląskie - znajduje się tu największa depresja w Polsce (1,8 m poniżej poziomu morza).

Dla spragnionych wytchnienia i spokoju mieszkańców tych okolic i turystów utworzono przy trasie E-7 "Nową Holandię". To kompleks wypoczynkowy z atrakcyjnymi terenami pełnymi zieleni, drzew owocowych, stawów rybnych niekonwencjonalnie połączonych mostkami i ekologiczną gastronomią. Na miłośników wędkowania czekają w gminie wspaniałe, bogate w ryby akweny i cieki wodne. Gmina dysponuje też terenami łowieckimi polnymi i leśnymi. Można tu zapolować na kuropatwy, bażanty, zające, sarny, ptactwo wodne, jelenie, dziki, łosie i lisy.