Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Mieście Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

ELBLĄG, MIASTO - WALORY TURYSTYCZNE

Panorama Elbląga

Do najciekawszych zabytków Elbląga należą: katedra św. Mikołaja (XIII i XIV w.; kościół trójnawowy, halowy, bogate wyposażenie wnętrza, wielokrotnie przebudowywany), dawny kościół NMP i klasztor Dominikanów (XIII/XIV w.; obecnie siedziba Galerii El), kościół Bożego Ciała (1405 r.; prawie cały kościół oplata pas liter na glazurowanych cegłach tworzący napis w języku łacińskim), Brama Targowa stanowiąca część dawnych murów obronnych miasta (XIV/XV w.). Warto poznać także: dawny kościół i szpital Św. Ducha (obecnie Biblioteka Elbląska), dawne Gimnazjum Elbląskie nad Bulwarem Zygmunta Augusta (obecnie Muzeum Elbląskie), obiekt sprzed roku 1945 będący obecnie siedzibą Urzędu Miasta, dawny kościół mennonitów (na Wyspie Spichrzów). W Elblągu zachowały się także zabytkowe budynki mieszkalne - dworki, pałacyki, kamienice. Wśród nich na uwagę zasługują: pałacyk Adolfa Neufeldta (przy ul. Zacisze), podmiejski dworek mieszczański z końca XVIII w. (tzw. Pałacyk), kamienice z końca XVI w. przy ul. Mostowej 15-17, budynki przy Bulwarze Zygmunta Augusta, dawny dwór Augusta Abberga (obecnie Nadleśnictwo Elbląg).

Galeria EL Starówka Elbląska

Elbląg oferuje przebywającym tu gościom również inne atrakcje. Na Starówce mieści się, znana w Polsce i na świecie, galeria sztuki współczesnej - "Galeria El". Odbywają się tu prezentacje różnego rodzaju twórczości artystycznej (malarstwo, rzeźba, grafika, tkaniny, itp.), koncerty muzyczne i przedstawienia teatralne. Na terenie Elbląga można spotkać charakterystyczne formy przestrzenne z metalu. Są one efektem I Biennale Form Przestrzennych, które odbyło się w 1965 roku.

Miłośnikom aktywnego wypoczynku Elbląg oferuje liczne obiekty sportowe, m.in.: największe w Spływ na rzece Elbląg Europie otwarte kąpielisko miejskie, korty tenisowe, sztuczne lodowisko, tor do jazdy szybkiej na lodzie, przystanie kajakowe i jachtowe na rzece Elbląg, wyciąg narciarski orczykowy na Górze Chrobrego i tor saneczkowy na Gęsiej Górze oraz piesze szlaki turystyczne na terenie parku miejskiego Bażantarnia bogatego w unikalną roślinność i świat zwierząt. Z Elbląga można popłynąć statkiem lub wodolotem, przez Zalew Wiślany, do Krynicy Morskiej, Fromborka i Kaliningradu (Rosja). Warto również wyruszyć w podróż statkiem przez jezioro Drużno i Kanał Elbląski do Ostródy.

Elbląg jest gospodarzem i organizatorem licznych imprez - lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Najważniejsze z nich to: Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dzieci i Młodzieży Miast i Krajów Nadbałtyckich (czerwiec), Dni Elbląga (czerwiec), Targi Małego i Średniego Biznesu (czerwiec), Festiwal Muzyki Organowej (lipiec-sierpień, Katedra św. Mikołaja).

OŁTARZ MATKI BOSKIEJ - KATEDRA ŚW.MIKOŁAJA

Informacja Turystyczna: 82-300 Elbląg, ul. Czerwonego Krzyża 2, tel. (055) 233-32-22