Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Mieście Historia Turystyka Oferta Gospodarcza  

KALININGRAD - MIASTO I OBWÓD

Kaliningrad to miasto obwodowe w Federacji Rosyjskiej położone przy ujściu rzeki Pregoły do Zalewu Wiślanego (w części rosyjskiej nazywany jest Zalewem Kaliningradzkim). W Obwodzie Kaliningradzkim (powierzchnia 15.000 km2), najdalej wysuniętym na zachód rejonie Panorama miasta Federacji Rosyjskiej, mieszka ponad 900.000 osób. Najważniejsze miasta-porty Obwodu - Kaliningrad, Bałtijsk, Primorsk i Swietłyj - położone są nad Zalewem Wiślanym z bardzo dobrym Dworzec kolejowy dostępem do Morza Bałtyckiego (pogłębiony tor wodny). Bałtijsk (znany do 1946 r. jako Pilawa), miasto założone w 1686 r. na Mierzei Wiślanej, jest wielkim portem handlowym i wojennym. Przez pobliską Cieśninę Pilawską łączącą Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim statki z polskich i rosyjskich portów nadzalewowych mają wyjście na wody całego świata. Planuje się uruchomienie wkrótce przejścia granicznego między Krynicą Morską i Bałtijskiem, a także udostępnienie wielokilometrowych dziewiczych plaż rosyjskiej części Mierzei Wiślanej.

Port pasażerski - Kaliningrad

Od większości stolic państw Europy Północnej, Zachodniej i Środkowo-Wschodniej oddzielają Kaliningrad i Bałtijsk odległości od 300 do 1.000 km. Blisko stąd do Elbląga, Olsztyna, Trójmiasta i innych miejscowości wschodnio-północnej Polski.

W Obwodzie i mieście istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć kolei żelaznych oraz kolejowe usługi spedycyjne. Kolejowe przejścia graniczne gwarantują połączenia z siecią kolei Polski, Europy Zachodniej, Litwy, Białorusi, Rosji. Kaliningradzki port lotniczy posiada regularne połączenia rejsowe z krajami Europy Zachodniej i ponad 30 miastami Wspólnoty Niepodległych Państw - w tym 8 rejsów dziennie do Moskwy.

Na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego znajduje się jedyna w świecie przemysłowa kopalnia bursztynu, a zbadane złoża stanowią ponad 90% znanych światowych zasobów. Wielkość złóż ropy naftowej na szelfie Bałtyckim ocenia się na setki milionów ton. Natomiast zasoby złóż soli kamiennej wysokiej jakości określa się w dziesiątki miliardów ton. W Obwodzie dominuje nie tylko przemysł środków transportu, metalowy, celulozowo-papierniczy i spożywczy (głównie rybny), ale również wydobycie i obróbka bursztynu, eksploatacja torfu, hodowla bydła i trzody chlewnej, uprawa zbóż, roślin pastewnych, ziemniaków i warzyw.