Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Mieście Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

KRYNICA MORSKA - HISTORIA MIASTA

Krynica Morska do 1958 roku nazywana była Łysicą lub Łysą Górą. Pierwsze wzmianki o Kahlbergu, czyli Łysej Górze, odnaleziono w dokumentach z 1424 r. Wówczas to Krzyżacy osiedlili tu Mikołaja Wildenberga, który na mocy przywileju zbudował i prowadził karczmę. Do 1842 r. tereny te należały do Gdańska, a później do Elbląga. Od 1815 r. osada zaczęła się rozwijać jako kurort wypoczynkowy. Z inicjatywy konsorcjum parowego z Elbląga budowano tu bogate wille, dwory i domy wypoczynkowe. W 1841 roku rozpoczęły się regularne rejsy pasażerskie pomiędzy Łysą Górą a Elblągiem. Następnym krokiem w rozwoju letniska było powstanie w 1872 r. Towarzystwa Akcyjnego Kąpielisko Łysa Góra. Przeznaczono nowe tereny pod zabudowę letniskową, zainstalowano wodociągi i światło elektryczne, założono parki i zieleńce, wybudowano molo spacerowe i przystań pasażerską, powstały łazienki plażowe i zakład kąpielowy z podgrzewaną wodą morską, wytyczono też deptak spacerowy wzdłuż brzegu morza.

Latarnia Morska

W 1895 roku zbudowano tu latarnię morską (zniszczona w trakcie II wojny światowej). Nową latarnię o wysokości 26,5 m uruchomiono w 1951 r. Po roku 1920 spadkobierczyni Schichaua - Elisabeth Ziese przekazała kurort Elblągowi i przeznaczyła 600 marek na rozwój budownictwa i ośrodków dostępnych dla przeciętnych obywateli. Wtedy w Łysej Górze zaczęły dominować domki rybackie z pokojami dla letników. Napływowi kuracjuszy i letników sprzyjało też wybudowanie linii kolejki wąskotorowej ze Stegny (działała do 1945 r.). Rozwój kąpieliska przerwała II wojna światowa, ale po jej zakończeniu podjęto próby przywrócenia dawnej świetności tej osadzie. W miejscowości, znanej od 1958 r. jako Krynica Morska, odbudowano liczne wille i pensjonaty, powstały nowe ośrodki wczasowe, sanatoria i domy wypoczynkowe. Port rybacki - Piaski

Towarzyszył temu rozwój bazy gastronomiczno-usługowej. Zmodernizowano sieć dróg, a kolejkę wąskotorową zastąpiono komunikacją autobusową. Dzisiaj Krynicę Morską odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów i kuracjuszy, również z zagranicy. 2 kwietnia 1991 r. Krynica Morska uzyskała prawa miejskie i wraz z Przebrnem i Piaskami tworzy odrębną jednostkę administracyjną.