Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Mieście Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

KRYNICA MORSKA - WALORY TURYSTYCZNE

Krynica Morska to wspaniały ośrodek turystyczny, w którym więcej niż gdziekolwiek na polskim wybrzeżu dni słonecznych. Znajdują się tu trzy porty: dwa rybackie (od strony zalewu i od strony morza) oraz port pasażerski i jachtowy (nad zalewem), największy po stronie polskiej. Stąd do Elbląga, Fromborka, Kaliningradu odbywają się regularnie rejsy statków.

Plaże Mierzei Wiślanej należą do najpiękniejszych na całym polskim wybrzeżu, szerokość ich dochodzi do 50 m. Największą atrakcją plaż oprócz możliwości kąpieli morskich i słonecznych jest bursztyn wyrzucany przy sztormowym wietrze na mierzejowe plaże. Na krynickich plażach funkcjonują wspaniałe zjeżdżalnie. Nad zalewem znajduje się molo spacerowe. Przy Porcie Jachtowym działa założony w 1971 roku Jacht Klub, który prowadzi szkolenie młodzieży, organizację obozów żeglarskich, regat oraz camping.
Po dawnych czasach w Krynicy Morskiej pozostała zabudowa kurortowa na górnym tarasie (piękne domy willowe usytuowane w zieleni, domy rybackie nad zalewem oraz park przy ul. Świerczewskiego (relikt ekskluzywnej Krynicy z czasów przedwojennych).

Podczas II wojny światowej w Przebrnie miał swoją filię obóz koncentracyjny Stutthof. Ku czci więźniów tego obozu postawiono pomnik. W Piaskach zachował się z dawnych czasów cmentarz mennonicki z XVIII w.

Plaża w Krynicy Morskiej

Atrakcję miasta stanowi latarnia morska - wybudowana na wydmie o wysokości 29 m n.p.m. daje światło widoczne z odległości 18,5 mili morskiej. Wysokość wieży 26,5 m. Do 1945 roku istniała w tym miejscu latarnia z 1895 roku, która to została wysadzona przez wycofujących się pod koniec wojny hitlerowców. Roztacza się z niej wspaniały widok na całą Mierzeję Wiślaną ukazując jak cudownie wygląda ten cieniutki pas lądu przebiegający pomiędzy wodami Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego.

Jedną z atrakcji gminy są liczne wydmy. Najwyższa wydma, a jednocześnie najwyższy punkt na Mierzei, Wielbłądzi Grzbiet (49 m n.p.m.) znajduje się niedaleko Krynicy Morskiej. W okolicy Przebrna wydma liczy 28 m n.p.m., natomiast wydma w pobliżu Piasków wznosi się na wysokość 31 m n.p.m. Na wschód od Przebrna można podziwiać Rezerwat "Buki Mierzei Wiślanej", gdzie wiek drzewostanu bukowego sięga 100-120 lat (można tu spotkać daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz niezliczoną ilość ptactwa). Regaty Żeglarskie

Przybywający do Krynicy goście mogą odbyć wycieczki po Zalewie Wiślanym wodolotem, a także rejsy do Elbląga, Kaliningradu i Fromborka. Każdego roku na wodach Zalewu odbywają się wysokocenione międzynarodowe i ogólnopolskie regaty żeglarskie.

W Piaskach znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Celem zajęć prowadzonych przez wysoce wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczną jest poszerzenie wiedzy o ekologi w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, kształtowanie świadomości proekologicznej i wyrobienie aktywnej postawy na rzecz ochrony środowiska. W okresie wakacji oraz ferii zimowych ośrodek funkcjonuje jako placówka wypoczynkowa dla dzieci.

Informacja Turystyczna: 82-500 Krynica Morska, ul. Górników 15, tel. (055) 247-63-76