Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska
PORTY NAD ZALEWEM WIŚLANYM

Nad Zalewem Wiślanym funkcjonują liczne porty i przystanie. W części rosyjskiej do największych należą Kaliningrad, Bałtijsk, Swietłyj i Primorsk. W części polskiej jest 10 portów i 5 przystani, w tym: Port morski w Elblągu oraz porty i przystanie w Piaskach, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Suchaczu, Tolkmicku, Fromborku, Nowej Pasłęce i kilka w innych miejscowościach. Morskie przejścia graniczne znajdują się w Elblągu i Fromborku.

Żegluga pasażerska odbywa się na trasach Elbląg-Kaliningrad, Elbląg-Krynica Morska, Elbląg- Ostróda, Krynica Morska-Kaliningrad, Frombork-Krynica Morska. Rejsy turystyczne, poza trasami już wymienionymi, odbywają się też w Kątach Rybackich, Piaskach i Tolkmicku. W portach i przystaniach polskich odprawia się rocznie 71,9-121,1 tys. pasażerów, w tym w Elblągu 14,3-21,2 tys. Elbląg jest siedzibą Kapitanatu Portu, a w pozostałych portach znajdują się Bosmanaty. Przewozy towarowe odbywają się pomiędzy portami na Zalewie Wiślanym, a przez Cieśninę Pilawską także do Danii, Finlandii i portów polskich w Gdańsku i Szczecinie. W 1997 roku przywieziono do Elbląga aż 641 tys. ton towarów.

Port elbląski posiada 2,5 km nabrzeży. Na jego terenie znajdują się 2 elewatory zbożowe, bocznice kolejowe, stocznie remontowe, liczne bazy żeglarskie.

Port Elblšg Port Frombork Port Kaliningrad Port Suchacz