Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Gminie Historia Turystyka Oferta Gospodarcza  

NOWY DWÓR GDAŃSKI - WALORY TURYSTYCZNE

Mostek - Nowy Dwór Gdański

Na terenie gminy Nowy Dwór Gdański natkniemy się na ciekawą architekturę, spuściznę po dawnych mieszkańcach Żuław. Są to m.in.: zagrody żuławskie, charakterystyczne domy podcieniowe, wiatraki żuławskie, cmentarze menonickie oraz charakterystyczne obiekty techniki wodnej. Elementy architektury wodnej świadczą o przybyciu na nasze tereny w XVI wieku osadników holenderskich. Prócz Holendrów tereny Żuław zamieszkiwali także: Prusacy, Pomorzanie, Niemcy i oczywiście Polacy, ale można tu też spotkać mniejszości narodowe m.in. obywateli Ukrainy, którzy to przybyli na tereny gminy w czasie trwania akcji "Wisła". Niektóre elementy w/w kultur innych narodowości można spotkać w eksponatach nowodworskiego muzeum, którym opiekuje się "Klub Nowodworski".Dom Podcieniowy - Orłowo

Most zwodzony - Nowy Dwór Gdański Ważniejsze zabytki miasta Nowy Dwór Gdański to: Kościół rzymsko-katolicki p.w. Przemienienia Pańskiego (1848-1851) w stylu neogotyckim; wieża ciśnień parku miejskim. Pełniła funkcję najważniejszego elementu wodociągów miejskich wybudowanych w latach 1908-1909. Wieża ciśnień jest jedną z najstarszych konstrukcji żelazobetonowych w Europie, jej wysokość sięga 30 metrów- obecnie niestety jest nieczynna;
dawna fabryka wódek gatunkowych Stobbe (1776) - słynna Stobbes Machandel (obecnie kawiarnia); browar (1784); spichrz nad rzeką (1878); budynek byłej mleczarni z początku XX w. (obecnie siedziba Muzeum Żuławskiego); kompleks budynków przy ul. Sikorskiego (obecnie siedziby ŻOK i Starostwa Powiatowego); most zwodzony (1936) - na ulicy Sikorskiego, wybudowany w miejscu starszego o podobnej konstrukcji. Był podnoszony i opuszczany w ciągu 3 minut. Mechanizm, który podnosił i opuszczał most zwodzony niestety obecnie nie jest używany; zespół starego budownictwa (XVIII i XIX w.) przy ul. Kopernika, ul. Sikorskiego, ul. Wejhera, pl. Wolności - budynki z typowe dla osadnictwa holenderskiego z wysokimi dwuspadzistymi dachami, kryte dachówką. Charakterystyczne dla nich jest przede wszystkim usytuowanie szczytami do ulicy.

Ciekawe zabytki z terenu gminy to:

Orłowo
Kościół z 1350 r. Strop drewniany, płaski. Ambona z XVIII wieku.
Domy podcieniowe. Dwa wybudowane przez Petera Loewena w latach 1802 - 1847. Zwracają uwagę piękne podcienie oraz klasyczne drzwi. Na drzwiach widoczna jest bogata ornamentyka, ogromny okrągły komin.
Pozostałości po cmentarzu pomennonickim. Dziś zachował się jedynie cmentarz starodrzew.

Lubieszewo
Kościół z 1341 r. Wieża drewniana z 1573 r. Strop drewniany, beczkowy, polichromowany. Wewnątrz bogate wyposażenie z XVII w.
Domy podcieniowy z początku XIX w.
Cmentarz pomennonicki.

Stawiec
Cmentarz pomennonicki. - Należący dawniej do gminy mennonickiej w Lubieszewie. Zachowane nagrobki w formie steli, niektóre przekraczające 2 m wysokości.

Tuja
Kościół gotycki z XIV w. Sklepienia z lat 1894 i 1901. Zachowana część dawnego wyposażenia.
Dom podcieniowy z 1875 r.

Marynowy
Kościół z 1321 r. Rozbudowany w latach 1637 i 1647. Wieża drewniana z roku 1873. Na przykościelnym cmentarzu stare nagrobki.
Domy podcieniowe. Z dwóch zachowanych wyróżnia się wybudowany w 1803 r. przez Petera Loewena.

Myszewko
Dom podcieniowy.

Różewo
Cmentarz pomennonicki. Należący dawniej do gminy mennonickiej założonej w 1570 r., najstarszej gminy na Żuławach. Zachowane nieliczne nagrobki.

Kmiecin
Kościół drewniano-murowany z 1344 r. p.w. św. Jadwigi. Budowla posiada unikatową na Pomorzu architekturę. Piękny wschodni szczyt o bogatym podziale i malowniczym wnękowaniu oraz zwieńczeniu fialami. Drewniana wieża z roku 1697, z nadwieszoną ośmioboczną izbicą. Wokół wieży niski podcień czyli tzw. soboty. Kryształowo-gwiaździste sklepienie zakrystii. Brama wjazdowa z roku 1786. Przeniesiona w 1967 z Jesionna.

Osłonka
Jedna z największych na Żuławach stacji pomp odwadniających. Trzy agregaty pompowe o wydajności 6500 l/s. każdy, obsługują polder o wielkości 22032 ha. Osłonka ze względu na swe położenie nazywana jest "Wrotami Żuław".

Żelichowo (Cyganek)
Kościół z 1352 r. rozbudowany w XVII w. użytkowany przez wiernych kościoła greckokatolickiego. Na przykościelnym cmentarzu znajdują się stare nagrobki. Nad rzeką Tugą znajduje się cmentarz pomennonicki. Zachowały się tam nagrobki o ciekawych formach z XIX w.
Pomnik poległych w I wojnie światowej w Cyganku.

Marzęcino
Pozostałości po starej śluzie z 1884 r.
Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z XIX w.

Kępiny Małe
Stary zniszczony cmentarz pomenonicki.

Dziedzictwo kulturowe tego regionu jest propagowane przez instytucje działające na terenie Żuław. Są to: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego "Klub Nowodworski", które opiekuje się Muzeum Żuławskim, Towarzystwo Kulturalne "IWA", Żuławski Ośrodek Kultury oraz Żuławski Oddział Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej.

W Nowym Dworze Gdańskim odbywają się ważne i ciekawe imprezy, m.in.: Dni Żuław (czerwiec), Międzynarodowy Turniej w Podnoszeniu Ciężarów o Bursztynową Sztangę (listopad), Koncert charytatywny Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy (styczeń), Powiatowy Festiwal Tradycji Bożonarodzeniowych, Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych, Żuławskie Święto Mleka, Żuławski Bieg Pamięci Narodowej Sztutowo-Nowy Dwór (czerwiec), Festiwal Legend Żuławskich, Powiatowy Przegląd Zespołów Teatralnych "Arlekin", Przegląd Poezji Śpiewanej. Organizowane są również różnego rodzaju wernisaże, plenery, konkursy i wystawy, a także spływy kajakowe i rajdy rowerowe.

Przez obszar gminy przebiega trasa rowerowa Komunalnego Związku Gmin Nadzalewowych i Administracji Obwodu Kaliningradzkiego.

Obszar gminy Nowy Dwór Gdański to wymarzone miejsce dla myśliwych i wędkarzy. Duża ilość rzek, kanałów oraz rowów melioracyjnych (Nogat, Tuga, Linawa, Szkarpawa oraz Kanał Panieński) stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania wędkarstwa oraz turystyki wodnej i różnego rodzaju sportów wodnych. Bardzo popularne na terenie Żuław jest wędkarstwo, można tu spotkać takie gatunki ryb, jak: okonie, płocie, karasie, leszcze oraz szczupaki.
Prócz różnego rodzaju ryb, na terenie Żuław można spotkać również inne gatunki zwierząt, m.in.: kuropatwy, bażanty, lisy, sarny białe, zające, dziki, borsuki oraz wędrującego łosia europejskiego. Duża ilość lisów i dzików przyciąga na te tereny myśliwych.

Informacja Turystyczna: 82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego, tel. (055) 648-22-93

W gminie główną bazę noclegową stanowią gospodarstwa agroturystyczne. W obecnych czasach bardzo duża część turystów z Europy Zachodniej i z Polski chcąc wypocząć w czystym i spokojnym miejscu wybiera właśnie tego typu miejsca. Gospodarstwa agroturystyczne w gminie mają czyste zadbane obejścia i wiele atrakcji dla swoich gości, gdyż turystom nie wystarcza sama malownicza przyroda, czy najpiękniejszy krajobraz. Każdy kto chce prowadzić gospodarstwo agroturystyczne, czyli turystykę wiejską, wcale nie musi mieszkać w miejscu bardzo atrakcyjnym turystycznie, czy też miejscowości posiadającej różnego rodzaju zabytki przyciągające turystów. Jest bardzo duża rzesza turystów, którzy potrzebują tylko ciszy i spokoju, a to właśnie gospodarstwa agroturystyczne gminy Nowy Dwór Gdański mogą zaoferować swoim gościom.

NOWY DWÓR GDAŃSKI - BAZA NOCLEGOWA

Miasto posiada dobrze rozwijającą się bazę noclegową i branżę gastronomiczno-rozrywkową:

Lp. Nazwa obiektu Adres Telefon Liczba miejsc
1 Hotelik Restauracja JOKER ul. Sienkiewicza 2 (055) 247 27 77  
2 OŚRODEK "MAKSYMILIAN" Kępki 9 (055) 247 18 82 35
3 Motel POD PIEJĄCYM KOGUTEM Jazowa przy trasie E - 7 Elbląg Gdańsk (055) 247 14 65  
4 Zomkowska Elżbieta Kępiny Małe (055) 247 12 50  
5 Gołębiowscy Beata i Wiesław Marzęcino (055) 247 12 86  
6 Iwaniak Krystyna Solnica (055) 247 14 61  
7 Koller Halina Solnica (055) 247 24 46  
8 Bartosiak Barbara Starocin (055) 247 25 43  
9 Pacan Sylwia Rychnowo Żuławskie (055) 247 19 25  
10 Urbańscy H. J. Rychnowo Żuławskie (055) 247 28 08