Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Gminie Historia Turystyka Oferta Gospodarcza  

NOWY DWÓR GDAŃSKI - OFERTA GOSPODARCZA

Główną gałęzią gospodarki na terenie Gminy Nowy Dwór Gdański jest rolnictwo. Na obszarze gminy dominują bardzo żyzne gleby mady, na których powszechna jest uprawa pszenicy, buraka cukrowego, jęczmienia, ziemniaka i rzepaku. Dużo rolników z terenu gminy hoduje bydło mleczne; nie bez znaczenia jest fakt posiadania jednej z lepszych Spółdzielni Mleczarskich w kraju. Fakt ten sprzyja dobrej koniunkturze na rynku rolno-spożywczym. Wielkości gospodarstw rolnych na terenie gminy są dużo większe od średniej krajowej.

Miasto i Gmina Nowy Dwór Gdański oczekują na inwestorów zainteresowanych tworzeniem zakładów obsługujących rolnictwo, jak np. przetwórstwo spożywcze czy wytwórnie pasz. Miasto dysponuje odpowiednimi terenami na podjęcie takiej działalności. Potencjalni inwestorzy mogą liczyć na łatwe pozyskanie pracowników z uwagi na wysoki procent bezrobocia na tym terenie.

Lokalizacja miasta w centrum Żuław sprawia, że z Nowego Dworu Gdańskiego jest "wszędzie" blisko. Do Gdańska, stolicy województwa pomorskiego, jest 40 km, a na wschód do Elbląga jest tylko 24 km. Do obu tych miast wiedzie droga krajowa E -7, która jest częścią trasy międzynarodowej E-77. Trasa 514 prowadzi do Malborka (22 km). Trasa 502 prowadzi na Mierzeję Wiślaną, a najbliższa jej miejscowość Stegna leży 16 km od "Stolicy Żuław". Kierując się na wschód od Stegny można dotrzeć do Piasków, a na zachód - do promu na Wiśle w miejscowości Mikoszewo.

Projekt Małej Holandii

Jedną z bardziej interesujących inicjatyw jest budowa "Małej Holandii". Teren pod nią przeznaczony znajduje się na styku gmin Ostaszewo, Stegna i Nowy Dwór Gdański, przy trasie szybkiego ruchu Warszawa - Gdańsk, nad zakolem rzeki Linawy. Na powierzchni 180 ha ma powstać tutaj replika miasteczka holenderskiego, w którym znajdować się będą: hotele, restauracje, bary, biura firm handlowych i turystycznych, sklepy oraz mieszkania dla obsługi i pracowników. Ponadto przewidziane są tereny na skansen oraz wzorcowe gospodarstwa: hodowlane, rybackie i kwiatowe. Przewiduje się również budowę parkingów i małych składów towarowych. Projekt "Małej Holandii", autorstwa dr arch. Mieczysława Hoffmana, został nagrodzony w Londynie drugą nagrodą Fundacji Forda w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Gmina Nowy Dwór Gdański podpisała umowy partnerskie z miastami Hennef (Sieg) w Niemczech oraz Swietłyj w Obwodzie Kaliningradzkim. Nowy Dwór Gdański jest członkiem Komunalnego Związku Gmin Nadzalewowych oraz Euroregionu Bałtyk zrzeszającego regiony Danii, Szwecji, Polski, Rosji, Litwy i Łotwy.