Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Gminie Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

STEGNA - O GMINIE

Gmina Stegna - jedna z największych gmin wiejskich w Polsce - położona jest w północno-wschodnim krańcu województwa pomorskiego, pomiędzy Zatoką Gdańską, Przekopem Wisły, skrajem Żuław Wiślanych i Mierzei Wiślanej. Obszar gminy Stegna obejmuje północną część Żuław Wiślanych, będących rozległą równiną położoną w delcie Wisły, którą stanowią łąki i pola uprawne, poprzecinane licznymi odnogamii Wisły (największa z nich to Szkarpawa) oraz gęstą siecią kanałów i rowów melioracyjnych, odwadniających bardzo żyzne gleby powstałe z osadów wiślanych. Jej wschodnie obszary wchodzą w skład Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Największe miescowości gminy to Stegna, Mikoszewo, Jantar.

Mikoszewo położone jest na prawym brzegu Wisły, u samego jej ujścia. Czynna tu w sezonie przeprawa promowa łącząca Świbno po drugiej stronie Wisły z Mikoszewem, znacznie skraca drogę do Krynicy Morskiej i pozostałych miejscowości Mierzei Wiślanej. W Mikoszewie oraz po drugiej stronie Wisły we wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej został utworzony rezerwat przyrody "Mewia Łacha". Celem ochrony jest zachowanie: kolonii lęgowych rzadkich gatunków rybitw, miejsc lęgowych, odpoczynku i żerowania ptaków. Ochronie podlega również charakterystyczna roślinność wraz z krajobrazem delty wielkiej rzeki nizinnej, jaką jest Wisła.

Wieś Jantar w sezonie letnim staje się letniskiem przyciągającym turystów i wczasowiczów swoim urokiem, klimatem i przyrodą. Piękna i czysta szeroka plaża w Jantarze przyciąga turystów z całej Polski i Świata. Położenie geograficzne sprzyja organizacji atrakcyjnych wycieczek do Gdańska, Gdyni, Sopotu, Malborka, Elbląga, Fromborka.

Stegna - siedziba gminy i największy ośrodek wypoczynkowy gminy - jest ważnym węzłem komunikacyjnym Mierzei Wiślanej: przecinają się tu drogi z Gdańska i Nowego Dworu Gdańskiego do Krynicy Morskiej i Piasków. Przebiega tędy m.in. Szlak Jantarowy (fragment Międzynarodowego Szlaku Dalekobieżnego Pieszego "E-9"), a także trasa kolejki wąskotorowej (Żuławska Kolej Dojazdowa) łączącej Nowy Dwór Gdański i Stegnę oraz Mikoszewo Ujście Wisły przez Stegnę ze Sztutowem.

Turyści odwiedzający te tereny znajdą wypoczynek przez cały rok w nadmorskich miejscowościach dysponujących zapleczem noclegowym wszelkich standardów (Stegna, Mikoszewo, Jantar) lub spokojnie wypoczną w jednej z wielu malowniczych wsi. Tutaj wspaniała historia styka się z teraźniejszością tworząc wyjątkowy klimat do wypoczynku. Są tu nie tylko czyste i bezpieczne plaże, przepiękne ujście Wisły, ale i cenne zabytki architektury (obiekty sakralne oraz pozostałości kultury holenderskiej i mennonickiej, m.in. w Drewnicy, Tujsku, Mikoszewie i Żuławkach) oraz hydrotechniki (śluzy, mosty zwodzone, m.in. Śluza Gdańska Głowa - największa w Polsce śluza łącząca Wisłę z rzeką Szkarpawą w miejscowości Drewnica). W Stegnie warto odwoedzić Muzeum Bursztynnictwa.

Na terenie gminy znajdziemy bogactwo niepowtarzalnych dróg wodnych: sieć bogatych w ryby rzek i kanałów oraz zabytkowych mostów. To doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa, motorowodniactwa oraz wędkarstwa.

Urząd Gminy Stegna oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Stegnie organizują liczne imprezy promujące walory turystyczne gminy poprzez sport i rekreację. Dostarczając rozrywki i niezapomnianych wrażeń, zachęcają wczasowiczów do częstych odwiedzin. Najważniejsze imprezy to: Ogólnopolski Zlot Żeglarski, Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, turnieje plażowej piłki siatkowej. Nowa jakość turystyki, jaką gmina Stegna oferuje swoim Gościom sięga po całe bogactwo minionych lat, dodając to, co nowoczesne, aby wypoczynek na terenie gminy był niezapomnianą przygodą.

 

KOŚIÓŁ SZACHULCOWY - STEGNA