Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Gminie Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

SZTUTOWO - WALORY TURYSTYCZNE

Wypoczynek na plaży Most zwodzony - Sztutowo

Najważniejsze obiekty zabytkowe na terenie gminy Sztutowo to dawna szkoła, dawna piekarnia z XVIII wieku oraz Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha (początek XX w.) w Sztutowie, most zwodzony na Wiśle Królewieckiej w Sztutowie z 1934r., a także budynki mieszkalne z XIX w. w Sztutowie, Łaszce

Sztutowo było również stacją na trasie kolejki wąskotorowej Gdańsk- Krynica Morska.

W pobliżu Sztutowa znajduje się Muzeum Stutthof. OBÓZ STUTTHOF został założony 2 września 1939 roku w obrębie obszaru Wolnego Miasta Gdańsk. Obóz Stutthof stał się od pierwszych chwil swojego istnienia jednym z miejsc, gdzie dokonywała się eksterminacja polskiej inteligencji i Żydów, obywateli Wolnego Miasta Gdańsk oraz mieszkańców polskich miast Pomorza Gdańskiego.
Od początku istnienia obozu tj. od września 1939 roku do czasu zakończenia jego zbrodniczej działalności czyli do maja 1945 roku, w obozie zarejestrowano około 110 000 więźniów.
Najliczniejszą grupę narodowościową do połowy 1944 roku stanowili Żydzi. Z poza innych narodowości przeważali Polacy (około 30 do 35 000 osób), następnie Rosjanie, Niemcy, Francuzi i Łotysze, Norwegowie. W wyniku stosowania różnych form eksterminacji na terenie obozu śmierć poniosło około 65 000 więźniów.

W Kątach Rybackich warto odwiedzić Muzeum Zalewu Wiślanego, które przybliża historię rybołówstwa na Zalewie Wiślanym. Można tam obejrzeć ekspozycje przygotowane przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku w tym:jednostki rybackie niegdyś pływające po Zalewie Wiślanym oraz wystawę przedstawiająca dzieje szkutnictwa w rejonie Zalewu Wiślanego.

Przegląd artystyczny Kormoran - Sztutowo

Turyści przybywający do gminy mają zagwarantowany spokój, świeże powietrze, dużo zieleni, czystą morską wodę, piękną plażę, możliwość żeglowania po Zalewie Wiślanym oraz przyjazną Żeglowanie po Zalewie atmosferę i gościnność mieszkańców. W

Na terenie gminy od kilku lat odbywa się latem cykl imprez pod nazwą Sztutowskie Lato, wśród których stałe pozycje to: otwarte turnieje piłki siatkowej,
turnieje drużyn podwórkowych w piłce nożnej, otwarte turnieje plażowej piłki nożnej, Ogólnopolski Turniej Weteranów Piłki Siatkowej, spływ wodami Żuław, powitanie lata Sztutowo, eliminacje do Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, a w Kątach Rybackich co roku 23 czerwca Dzień Rybaka - Kąty Rybackie organizowany jest Dzień Rybaka.

Do dyspozycji amatorów sportów wodnych przeznaczono wypożyczalnie sprzętu pływającego. Miłośnicy wędkowania mają zapewnione tutaj udane połowy.

Przez teren gminy Sztutowo przebiegają następujące rowerowe trasy turystyczne: Szlak Bursztynowy (wzdłuż Mierzei, po terenie leśnym),
Szlak Nadmorski (łączy kąpieliska w Sztutowie i Katach Ryb.), Szlak Nadzalewowy (od Skowronek do Przebrna), Mała Nadzalewowa Pętla Żuławska (Kąty-Kobyla Kępa-Kąty), Pętla Żuławska (Sztutowo-Łaszka - Groszkowo-Grochowo I- Sztutowska Kępa - Sztutowo).

W Kątach Rybackich warto obejrzeć Rezerwat kormorana czarnego i czapli siwej.

Informacja Turystyczna: 82-110 Sztutowo, ul. Gdańska 47a, tel. (055) 247-80-88

Informacja Turystyczna: Kąty Rybackie: ul. Rybacka 64 tel. (055) 247 87 86