Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Gminie Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

TOLKMICKO - O GMINIE

Gmina Tolkmicko położona jest na skraju Wysoczyzny Elbląskiej opadającej ku brzegom Zalewu Wiślanego. To jeden z najbardziej malowniczych zakątków Pomorza Wschodniego i niezwykle atrakcyjny turystycznie teren. 80% powierzchni gminy zajmuje Park Krajobrazowy Wysoczyzna Elbląska (w tym 3 rezerwaty leśne: Kadyński Las, Buki Wysoczyzny Elbląskiej i Pióropusznikowy Jar).

Największym miastem gminy i siedzibą władz samorządowych jest Tolkmicko, pełniące obecnie rolę małego portu rybackiego i bazy wypadowej dla miłośników żeglarstwa i windsurfingu. Bliskość Zalewu sprawia, że w całej gminie istnieją doskonale warunki do uprawiania sportów wodnych. Natomiast wzgórza i jary Wysoczyzny Elbląskiej zachęcają do uprawiania turystyki pieszej, konnej i rowerowej. Niezapomniane wrażenia pozostawia podróż Koleją Nadzalewową, której trasa biegnie z Elbląga do Braniewa głównie wzdłuż brzegu Zalewu Wiślanego.

Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki architektury, m.in.: w Tolkmicku Kościół p.w. św. Jakuba z. XIV w., baszta gotycka i grodzisko Tolkemita, we wsi Łęcze zespól domów podcieniowych z XVIII-XIX w. i kościół barokowy z 1746 r., we wsi Nadbrzeże-Połoniny dawny dom zdrojowy z 1842 r., we wsi Pogrodzie kościół pseudogotycki z 1885 r., a w Kadynach zespół budowli dworskich z barokowym pałacem, dawnym spichlerzem i oranżerią, słynną do dziś wytwórnią majoliki oraz malowniczo położony klasztor franciszkański z XVIII w.

Gmina Tolkmicko może się również pochwalić unikatowymi okazami natury. I tak: w Kadynach znajduje się największy w Polsce dąb im. Jana Bażyńskiego (obwód ponad 10 m), a w wodach Zalewu Wiślanego można zobaczyć największy głaz narzutowy Święty Kamień (obwód 13,80 m)., W lasach Wysoczyzny Elbląskiej znajdziemy nie tylko rzadkie gatunki zwierząt (jeleń wschodni-sika, łosie i wydry), ale i niespotykaną na północy Polski roślinność typowo górską.

Dominujące dziedziny gospodarki Tolkmicka i całej gminy to rybołówstwo, przemysł owocowo- warzywny oraz produkcja ceramiki. Przed laty było tu kilka dużych zakładów ceramiki użytkowej i budowlanej (od Kadyn do Jagodna). Dziś taką produkcją zajmują się cegielnie w Kadynach i Suchaczu. W ostatnich latach następuje też intensywny rozwój sektora turystycznego.

WIDOK NA TOLMICKO I ZALEW