Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Gminie Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

TOLKMICKO - WALORY TURYSTYCZNE

Tolkmicko wraz z okolicznymi obrzeżami Zalewu Wiślanego to tereny niezwykle atrakcyjne turystycznie i dogodna baza wypadowa dla wszystkich, którzy nie chcą wypoczywać biernie. Kadyny, Pęklewo, Nadbrzeże, Suchacz, Tolkmicko, Jagodno, Połoniny to ciąg uroczych miejscowości z przystaniami, niepowtarzalnymi widokami i licznymi zabytkami.

Kadyny

Perłą gminy są Kadyny (4 km przed Tolkmickiem, przy szosie Elbląg-Tolkmicko), gdzie zachowały się liczne ciekawe architektonicznie budynki mieszkalne, barokowy pałac, odbudowywany Pałac - Kadyny Klasztor Franciszkanów, obiekty po Zakładach Majoliki i Kafli, a także około 1000-letni Dąb Bażyńskiego (wysokość: 25 m, obwód: 9,9 m). Od 1951 r. istnieje w Kadynach Stadnina Koni, która zajmuje się głównie hodowlą koni rasy wielkopolskiej, w tym przeznaczonych na eksport. Działa tu Klub Jeździecki i prowadzi się jazdy konne dla turystów. Organizowane są też liczne zawody hippiczne. Zawody Jeździeckie - Kadyny

W Tolkmicku warto przede wszystkim zobaczyć kościół, basztę gotycką z XIV w., budynek dworca Kolei Nadzalewowej i ślady grodziska Kościół - Tolkmicko datowanego na VII-V w. p.n.e. Pięknie położony Suchacz zachęca do obejrzenia dawnego hotelu "Zameczek nad Zatoką" (obecnie mieści się tam szkoła). W pobliskim Łęczu zachowały się domy podcieniowe, skorupa wiatraka holenderskiego i kościół z XVIII w. Na terenie gminy można Zameczek nad Zatoką - Suchacz podziwiać też kilka głazów narzutowych. W Rezerwacie "Buki Wysoczyzny Elbląskiej" leży Kamień Złotego Wina. Obok miejscowości Święty Kamień, w wodach Zalewu Wiślanego, znajduje się ogromny "Święty Kamień" o obwodzie 13,8 m (dobrze widoczny podczas podróży pociągiem z Tolkmicka do Fromborka). Inne głazy i obeliski znajdują się w Suchaczu, Tolkmicku, Łęczu i Pagórkach. W roku 1999 uruchomiono kąpieliska w Tolkmicku, Nowym Wieku i w Kadynach, a także ciekawy turystyczny szlak edukacyjny (pieszy) na trasie Połoniny-Łęcze (ok. 5 km).

Informacja Turystyczna: 82-340 Tolkmicko, ul. Świętojańska 1, tel. (055) 231-61-82

DOM PODCIENIOWY W ŁĘCZU
Port Tolkmicko
Port Suchacz